Článek o sledování efektu Feldenkraisovy metody

30. srpna 2016 v 12:14 |  Další články přednášejících
článek:

Efekt třídenního kurzu Feldenkraisovy metody na subjektivní vnímání rozsahu pohybu, bolesti a nálady
Autoři: J.Vařeková, K. Daďová, A. Šlégl
Pracoviště: Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu

Souhrn
Východisko: Feldenkraisova metoda (FM) využívá pohyb a motorické učení jako cestu k ovlivnění a rozvoji jedince jak po stránce tělesné, tak psychické. Při skupinových lekcích "Pohybem k sebeuvědomění" lektor verbálně vede cvičící k provádění určitých pohybových sekvencí. Vychází se z jednoduchých pohybů, které se provádějí se snahou o minimální úsilí a plnou vědomou pozornost. Pohyby se postupně neobvyklým způsobem kombinují, přičemž mezi jednotlivými sekvencemi je věnován čas uvolnění a introspekci. Celý tento proces zprostředkovává cvičícímu jedinečnou senzomotorickou zkušenost. Cílem této práce bylo zkoumat efekt třídenního kurzu FM na vnímání rozsahu pohybu, bolesti a nálady.
Soubor: Šetření bylo provedeno u 95 žen a 4 mužů (průměrný věk 50 let, rozpětí 22 - 80 let).
Metody: Dotazníkem vlastní konstrukce byl zjišťován vliv třídenního pohybového programu "Pohybem k sebeuvědomění" podle M. Feldenkraise. Dotazníky zjišťovaly osobní údaje, motivaci k účasti na kurzu a předchozí zkušenosti s metodou. Dále sloužily k hodnocení efektu intervence v různých oblastech pomocí Likertovy škály.
Výsledky: Účastníky kurzu byli nejčastěji zdravotníci, trenéři a lektoři se středoškolským (58 %) nebo vysokoškolským (39 %) vzděláním. Jako hlavní motivaci kurzu uváděli nejčastěji snahu o zlepšení funkce pohybového systému (23 %), ale i obohacení z hlediska vlastní profesní činnosti v oblasti zdravotnictví a vedení pohybových aktivit. Většina účastníků po skončení kurzu uvedla, že jim metoda vyhovovala (87 %) a mají zájem se ke cvičení tohoto typu v budoucnu vrátit (89 %). Účastníci zaznamenali po intervenci zvýšení rozsahu pohybu (86 %), snížení bolesti pohybového systému (60 %), zlepšení tělesného sebeuvědomění (88 %) a zlepšení nálady (85 %). 68 procent účastníků uvedlo, že se po cvičení cítili odpočatí a plní energie.
Závěry: Feldenkraisova metoda je již po desetiletí využívána v oblasti prevence pohybových poruch. Závěry pražské studie potvrzují pozitivní efekt metody na vnímání bolesti, zvýšení pohybového rozsahu, zlepšení tělesného sebeuvědomění i psychického stavu. Na jejich základě lze tuto metodu, jakož i využití jejích dílčích principů považovat za vhodnou k využití v léčebné rehabilitaci

Klíčová slova: Feldenkraisova metoda, Pohybem k sebeuvědomění, zdravotní cvičení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama